Jag är redo vid telefonen! Ring på: 010 750 24 72 Utanför öppettid

Therese Jensen Resekonsulent

Hej . Jag sitter redo vid telefonen om du har frågor angående ditt reseförslag! Du kan ringa mig på 010 750 24 72 eller mejla till info@flamingotours.se.

Hej . Jag är inte vid telefonen just nu. Mejla mig gärna på info@flamingotours.se – jag svarar så snart som möjligt.

Papallacta Hot Springs

Papallacta Hot Springs

Ecuador

Följ med på en avkopplande och naturskön dagsutflykt från Quito till de berömda varma källorna i Papallacta – den perfekta platsen för att koppla av och ladda om kroppen mitt i Ecuadors storslagna natur.
 
Efter en och en halv timmes bilresa kommer du till Papallacta-lagunen, som är omgiven av höglandsvegetation och imponerande bergslandskap. Härifrån fortsätter resan till det termiska komplexet Termas de Papallacta, där äventyr och välbefinnande går hand i hand.
 
Du kan ta en kort vandring i området medan guiden berättar om de fascinerande naturförhållandena i molnskogen och visar dig de färgglada orkidéerna och fåglarna som trivs här. Därefter väntar de naturliga, vulkaniska bassängerna, där du kan njuta av ett avkopplande bad i det varma, helande vattnet. För dem som önskar lite extra lyx finns det också möjlighet att köpa till spabehandlingar på plats.
 
Efter en dag fylld med lugn, frisk bergsluft och naturligt välbefinnande går resan tillbaka till Quito, där du anländer sent på eftermiddagen.

Priser

Pris per vuxen
1680 SEK
Pris per barn
1680 SEK
De visade priserna är från priser per person.