Så beställer du en resa
Det är ett stort beslut att välja en resa. Börja med att beställa en icke-bindande offert idag
Välkommen till frodiga och färgsprakande Sri Lanka, där stora kulturupplevelser, vackra stränder och fantastisk natur väntar på dig.
Upplev Sigiriya och lejonklippan, som majestätiskt reser sig mot himlen i de frodiga omgivningarna, fascinerande Dambulla Cave Temple och staden Kandy med heliga ”Tandens Tempel”. Njut av vacker natur och ett rikt djurliv i Yala, samt den fantastiska tågresan från Nuwara Eliya till Ella.
De sista dagarna tillbringas i den trevliga badorten Bentota på Sri Lankas sydvästra kust eller vid mysiga Unawatuna på sydkusten. Här kan du varva ner efter en upplevelserik rundresa och njuta av den fina sandstranden, bada i det vackra havet och kanske, om du har tur, uppleva sköldpaddor.
Vi rekommenderar att du uppgraderar till halvpension på hela rundresan (exklusive badsemestern) för endast 1 600 kr per person. Vår erfarenhet är att dagarna är så pass fyllda med innehåll, att det är skönt att äta på hotellet på kvällen.
Höjdpunkter
Om du har andra önskemål för din resa, t.ex. fler/färre nätter eller annat boende, vänligen kontakta oss på tel. 010-750 24 72 eller på info@flamingotours.se. Vi hjälper dig gärna att skapa ett program som uppfyller dina drömmar och önskemål.
Vi rekommenderar inte denna resa i april, maj, juni, juli, augusti, september och oktober. Om du drömmer om att resa till Sri Lanka mellan april och oktober rekommenderar vi istället resan Sommar på Sri Lanka.
Det är ett stort beslut att välja en resa. Börja med att beställa en icke-bindande offert idag
Du flyger från Sverige till Sri Lanka med mellanlandning(ar) längs vägen.
Luta dig tillbaka och njut av resan. Det väntar dig massor av spännande upplevelser när du kommer fram.
Du ankommer till Bandaranaike Internationella flygplats där din chaufför står redo att ta emot dig och kör dig sedan till Negombo, som ligger vid den vackra Indiska oceanen.
Efter frukosten kör chauffören dig i riktning mot Sigiriya, som ligger i Matale-provinsen i centrala Sri Lanka. Bilresan tar cirka fyra timmar så det finns gott om tid till att koppla av och njuta av utsikten till de vackra landskapen.
På vägen besöker du Dambulla Cave Temple, som är det största och bäst bevarade grotttemplet i Sri Lanka. Grotttemplet finns med på UNESCO:s världsarvslista och består av fem naturliga klippgrottor som innehåller en mängd fascinerande statyer och väggmålningar.
Du kör sedan vidare till Sigiriya, där du checkar in på hotellet och har resten av dagen på egen hand.
Efter frukosten besöker du det som anses vara ett av de finaste monumenten inom srilankesisk kultur och historia, nämligen Sigiriya Rock, även känt som Lejonklippan. Den häpnadsväckande och mycket branta klippan reser sig nästan 200 meter över landskapet.
På toppen ligger ruinerna av kung Kasyapas imponerande fästning som byggdes på 400-talet. Sigiriya-klippan och lämningnarna från fästningen finns med på UNESCO:s världsarvslista och är ett av de bäst bevarade exemplen på stadsplanering från denna tid. Det är 1 202 trappsteg upp till toppen av klippan och att ta sig till hela vägen upp är en upplevelse du inte får missa. Utsikten från toppen är spektakulär.
Du börjar vandringen genom de symmetriska kungliga trädgårdarna som ligger nedanför klippan och tillhör de äldsta anlagda trädgårdarna i världen. Det finns flera ställen på vägen upp för klippan där du kan stanna och vila och ju högre upp du kommer, desto mer spektkulär blir utsikten över det grönskande landskapet.
Cirka halvvägs upp för klippan finns en liten platå där kungen lät bytgga en port i form av ett gigantiskt lejon och som klippan känd under namnet ”Lion Rock”. I dag finns bara tassarna kvar, men det är ett nationalmonument för Sri Lankas befolkning och anledningen till att det finns ett lejon på Sri Lankas flagga.
När du kommer upp till toppen av klippan kan du gå på upptäcktsfärd bland slottsruinerna. När man tänker på hur svårt det måste ha varit att frakta upp byggmaterial på en 200 meter hög klippa på 400-talet, så är det imponerande att tänka på omfattningen av kungens fästning med palats, dammar och ett bevattningssystem, som pumpade upp vatten ända upp till toppen med hjälp av ett imponerande hydrauliskt system.
Efter besöket på Sigiriya går turen tillbaka till hotellet där du har resten av dagen på egen hand.
På eftermiddagen kan du köpa till en safaritur i Minneriya National Park, där du kan spana efter elefanter. Parken har fått sitt namn efter den stora insjön Minneriya, som i perioder lockar till sig enorma flockar av asiatiska elefanter – ibland är det flera hundra elefanter där samtidigt.
Du äter frukost på hotellet och beger dig sedan mot staden Kandy, som finns upptagen på UNESCO:s världsarvslista.
Längs vägen stannar du vid en ”spice garden” där du kan uppleva hur man odlar några av Sri Lankas världsberömda kryddor och hur de används. Förutom att kryddor används i matlagningen används kryddor i Sri Lanka även som bl.a. smärtlindring och hudvård som en del av traditionella ayurvediska behandlingar. I kryddträdgården får du en rundvisning och du får veta vilka kryddor som du kan använda i olika situationer.
Härefter fortsätter du mot staden Kandy, som ligger vackert inbäddad i en dal, omgiven av grönskande bergssluttningar och teodlingar. Kandy var den sista kungliga huvudstaden innan Sri Lanka fick brittiskt styre år 1815. Området är präglat både av hinduismen, den brittiska kolonialtiden och inbördeskriget som slutade år 2009 och är ett måste för den som vill ta del av ett spännande kulturarv och historia.
På kvällen upplever du en kulturell föreställning med dans och musik, och sedan besöker du Temple of the Tooth, som är anledningen till att Kandy kallas för Sri Lankas spirituella centrum. I Temple of the Tooth finns nämligen en av buddhismens viktigaste reliker, en av Buddhas hörntänder.
Templet är utsmyckat efter konstens alla regler och är ett absolut måste när du reser till Sri Lanka.
I dag har du tid på egen hand i Kandy, med gott om tid att utforska den spännande staden, åka på intressanta utflykter eller bara koppla av på hotellet, där du kan ta ett dopp i poolen och njuta av de vackra omgivningarna.
Om du vill utforska området på egen hand rekommenderar vi en tur till Bahirawakanda-templet, som ligger ca en kilometer från stadens centrum. Från templet kan du njuta av spektakulär utsikt över Kandy, sjön och Tandens Tempel och du kan dessutom på nära håll uppleva den imponerande, 25 meter höga, vita buddhan som skådar ut över Kandy och som kan ses från hela staden.
Om du vill uppleva mera, rekommenderar vi utflykten Höjdpunkter i Kandy, där du bland annat upplever den botaniska trädgården, Kandy War Cemetary och naturligtvis den vita Buddhan.
Om du föredrar att vara aktiv och komma ut i naturen så kan du ge dig ut på en naturskön vandring vid Knuckles Mountain Range eller i Udawatta Kele Forest Reservation. Läs mer om alla våra extrautflykter under Tillköp/uppgradering.
Efter frukosten hämtas du av chauffören och åker till tågstationen Nanu Oya utanför Nuwara Eliya. Längs vägen besöker du en tefabrik, där du får en guidad tur och lär dig om processen bakom Sri Lankas berömda teproduktion.
Sri Lanka är världens fjärde största producent av te och med en årlig produktion på över 300 000 ton är te landets viktigaste exportvara. Tefabriken du besöker producerar några av Sri Lankas finaste teer, som du får möjlighet att både smaka och köpa med dig hem.
Efter besöket i tefabriken går turen vidare till Nanu Oya. Tågresan härifrån till Ella anses vara en av de allra vackraste i hela världen och tar dig långt bortom dit bilvägarna når.
Avståndet mellan Nanu Oya och Ella är inte mer än sex mil men tågresan tar ändå cirka tre timmar och ger dig gott om tid till att uppleva det fascinerande landskapet. Luta dig tillbaka och njut av utsikten medan du åker förbi gröna tefält, vackra vattenfall och bergslandskap, genom tunnlar och in bland molnen på vägen till Ella.
När du ankommer till Ella står din chaufför redo att hämta dig och köra dig vidare till ditt hotell, där du resten på dagen på egen hand.
Dagen är till fri disposition i det charmiga Ella, som har ett fantastiskt läge bland vackra teplantager, kristallklara vattenfall och frodig natur.
Här kan du t.ex. ge dig ut på vandring, bestiga Little Adam’s Peak eller hyra en mountainbike och utforska Sri Lankas vackra Hill Country på egen hand. Du kan också besöka Ella Spice Garden eller strosa längs Ellas trevliga huvudgata, där du hittar olika restauranger och barer.
På eftermiddagen kör chauffören dig till Tissamaharama, där du checkar in på hotellet och kan njuta av kvällen i härliga omgivningar.
Se fram emot en härlig morgonsafari i Yala Nationalpark – Sri Lankas äldsta och mest populära nationalpark.
Yala är världskänt för sin stora koncentration av leoparder och är en av de platser i världen där du har störst chans att uppleva de eleganta och skygga djuren i deras naturliga miljö. I parken finns också en mängd hjortar, apor, påfåglar, majestätiska elefanter, krokodiler, björnar, vårtsvin, vattenbufflar, guldschakaler och varaner. Det finns också ett imponerande rikt fågelliv med mer än 200 olika fågelarter, inklusive pelikaner, storkar och flamingor.
Efter en förhoppningsvis upplevelserik safari i Yala går resan vidare till sydvästkusten, där du kan se fram emot en härlig badsemester i vackra omgivningar.
Vid ankomst till hotellet har du resten av dagen på egen hand.
Sydvästra Sri Lanka är känt för sina vackra, gyllene sandstränder och härliga havsvatten som inbjuder till ren avkoppling.
Våra gäster bor vanligtvis i Bentota, som med sina fina resorts, spektakulära solnedgångar, många aktivitetsmöjligheter och sitt breda utbud av restauranger och barer skapar den perfekta ramen för en härlig badsemester.
Om du vill uppleva ännu mer av magiska Sri Lanka finns det också gott om möjligheter till det. Besök till exempel Galle och det holländska fortet, som finns på UNESCO:s världsarvslista, ta en båttur i mangroven, upplev havssköldpaddor vid en av de lokala kläckerierna eller besök ett lokalt tempel.
Föredrar du ett annat område kan du utan kostnad flytta badsemestern till populära Unawatuna, mysiga Mirissa eller autentiska Dickwella.
Unawatuna, som är en av Sri Lankas mest populära badorter, ligger i en vacker bukt med relativt lugnt vatten och erbjuder ett brett utbud av restauranger, barer och små souvenirbutiker.
Mirissa är en mysig och populär strandstad med goda möjligheter att bada och kanske prova på surfing vid den gyllene sandstranden. Dessutom är staden känd som en av de bästa platserna i världen för att uppleva blåvalar.
Dickwella är ett mer autentiskt område med färre turister och mer lokalt liv – idealiskt för dig som drömmer om lugna och autentiska omgivningar. Här får du inte missa ett besök vid idylliska Hiriketiya Beach – en halvmåneformad bukt med lugnt vatten och svajande palmer, som ligger en kort bilresa från Dickwella.
Oavsett var du väljer att bo kan du se fram emot en avkopplande badsemester i underbara omgivningar.
Det är möjligt att köpa till extra nätter på badsemestern – antingen i samma område eller i något av de andra.
Du äter frukost på hotellet innan du checkar ut och säger hej då till magiska Sri Lanka.
Välkommen hem från en fantastisk resa!