Jag är redo vid telefonen! Ring på: 010 750 24 72 Utanför öppettid

Therese Jensen Resekonsulent

Hej . Jag sitter redo vid telefonen om du har frågor angående ditt reseförslag! Du kan ringa mig på 010 750 24 72 eller mejla till info@flamingotours.se.

Hej . Jag är inte vid telefonen just nu. Mejla mig gärna på info@flamingotours.se – jag svarar så snart som möjligt.

Parador de Alcalá

Bo centralt i Oaxaca hos Parador de Alcalá: moderna rum med luftkonditionering och Wi-Fi, restaurang med lokala rätter, pool och kort promenadavstånd till Santo Domingo, Zócalo och museer.

Parador de Alcalá

Mexico
Parador de Alcalá ligger mitt i det historiska centrumet av Oaxaca, mellan Santo Domingo-klostret och Zócalo-torget. Du är bara några minuters promenad från det lokala museet för modern konst och de färgglada gatorna, kaféerna och marknaderna.

Här kan du njuta av stadens atmosfär och använda hotellets faciliteter. Det finns en pool där du kan ta ett dopp och koppla av och en takterrass där du kan njuta av utsikten. Gymmet ger möjlighet till motion, och läget gör det enkelt att utforska staden till fots, besöka kyrkor och museer eller uppleva lokala marknader.

Hotellet har en egen restaurang där du hittar både internationella och regionala rätter samt specialiteter från Oaxaca. Det finns också en bar på hotellet där du kan få serverat lätta snacks och olika drycker.

Parador de Alcalá har 21 rum, alla med komfort och charm i fokus. Rummen har antingen dubbelsäng eller två enkelsängar. Alla rum har luftkonditionering, Wi-Fi och värdeskåp, så att du kan koppla av bekvämt efter en dag fylld med upplevelser.

Parador de Alcalá är perfekt när du vill uppleva Oaxaca från sin bästa sida — med kultur, arkitektur, god mat och komfort inom räckhåll. Det är en plats där du både kan koppla av och låta dig inspireras av staden omkring dig.
Fakta om Mexico
  • Mexico City
  • Spanska
  • Mexikansk peso (¢)
  • 130 miljoner
  • 16°C - 26°C
  • Sommartid –8 timmar, vintertid –7 timmar