Jag är redo vid telefonen! Ring på: 010 750 24 72 Utanför öppettid

Therese Jensen Resekonsulent

Hej . Jag sitter redo vid telefonen om du har frågor angående ditt reseförslag! Du kan ringa mig på 010 750 24 72 eller mejla till info@flamingotours.se.

Hej . Jag är inte vid telefonen just nu. Mejla mig gärna på info@flamingotours.se – jag svarar så snart som möjligt.

Vandring i Manuel Antonio Nationalpark

Ge dig ut på en oförglömlig vandring i Manuel Antonio nationalpark. Sakta ner och kom nära djuren i nationalparken.

Vandring i Manuel Antonio Nationalpark

Costa Rica

Få en autentisk upplevelse av Costa Ricas juvel - Manuel Antonio nationalpark!
 
Gå in i Manuel Antonio National Park på en oförglömlig vandring där vilda djur väntar på dig. Här har du chansen att sakta ner, stanna, observera och lära dig om de djur som trivs i sin naturliga livsmiljö. Se sengångare och en mängd olika aparter som rör sig graciöst genom trädkronorna, liksom ormar, leguaner och många andra djur som vilar i regnskogen.
 
Ta en paus och njut av lokal färsk frukt och förfriskningar medan du njuter av den vackra omgivningen. Om du är sugen på mer kan du fortsätta med ytterligare en vandring till orörda stränder. Här kan du höra historien om Quepoa-indianerna och Costa Ricas förflutna i detta vackra område. Ta med dig denna unika upplevelse som kommer att ge dig ett nytt perspektiv på naturen. 
 
För en bekväm upplevelse rekommenderas att du tar med bekväma kläder, vandringsskor, badkläder, solkräm, insektsmedel, extra kläder, sandaler, handduk, hatt, kamera och kikare.
 
Turen varar ca 2 timmar utan den extra vandringen och ca 4 timmar med den extra vandringen till de orörda stränderna.

Priser

Pris per vuxen
870 SEK
Pris per barn
870 SEK
De visade priserna är från priser per person.
Fakta om Costa Rica
  • San José
  • Spanska
  • Colón (CRC)
  • 5,21 miljoner invånare
  • 14-31°C
  • Tidsskillnad: -8 timmar