Fördjupa dig i en fascinerande naturupplevelse med detta imponerande nattbesök i Monteverde-reservatet. När mörkret faller i den dimmiga skogen vaknar många djurarter till liv.
Upplevelsen börjar med en introduktion till Monteverdes molnskog. Vandringen börjar vid Colibri Gallery och sträcker sig över en sträcka på 1,6 kilometer. Här har du möjlighet att observera en mängd olika insekter, fåglar och nattaktiva däggdjur som trivs i den nattliga världen. Du kan ha turen att få se nattaktiva sengångare, näsbjörnar, fladdermöss och eldflugor.
För att du ska få bästa möjliga upplevelse rekommenderas att du har bekväma kläder, slitstarka vandringsskor, en jacka och en regnjacka för oväntat väder. Ta också med kamera, kikare och insektsspray.
Denna oförglömliga naturupplevelse varar ca 4 timmar och kommer att ge dig en djupare förståelse och kontakt med de nattliga skatterna i Monteverde-reservatet.